Kącik rehabilitanta 29.04.2020 r.

Dla Was dzieciaki filmik, czyli zabawa. Oczywiście wszelkie modyfikacje mile widziane, możecie czworakować po całym domu i pod meblami. 🙂

Dla rodziców, lektura do przeczytania (pod filmem).  Bardzo zachęcam, mowa o wartościach płynących z tego prostego ćwiczenia.

 

Czworakowanie jest jednym z etapów rozwoju motorycznego dziecka w pierwszym roku życia, który zalicza się do tak zwanych kamieni milowych rozwoju. Określenie to podkreśla, że jest to ważny etap, który spełnia istotną rolę w dojrzewaniu dziecka.

Dlaczego czworakowanie na dłoniach i kolanach jest ważne dla rozwoju dziecka?

Badania wykazały, że czworakowanie poprawia koordynację ręka-oko, ma wpływ na dużą i małą motorykę, na równowagę i na ogólną siłę dziecka. Podczas czworakowania naprzemiennego dziecko porusza jednocześnie ręką po jednej stronie ciała i nogą po przeciwnej, przez co pomaga rozwinąć tę grupę nerwów, która pozwala półkulom mózgu dziecka komunikować się ze sobą (ciało modzelowate). Aktywizowane są obie półkule mózgu, a w działanie zaangażowane są obie strony ciała, które obejmują skoordynowane ruchy obojga oczu, obojga uszu, obu rąk i obu nóg, a także mięśni grzbietu po obu stronach ciała. Ponieważ aktywowane są obie półkule i wszystkie cztery płaty mózgu, to funkcja poznawcza jest podwyższona, a łatwość uczenia się wzrasta. Czworakowanie naprzemienne wpływa na zdolność do przekroczenia linii środkowej ciała oraz przygotowuje stawy i mięśnie dziecka do kolejnych etapów rozwoju ruchowego – stania i chodzenia oraz sięgania dłońmi po przedmioty. Podczas czworakowania zmienia się pozycja bioder, które stają się mocniejsze i lepiej ustawione, co prowadzi do zwiększenia siły i równowagi w pozycji wyprostowanej.

 

INPP Polska

Przyjemności życzę

Skip to content